Czy świadek w sprawie karnej może korzystać z pomocy adwokata?

Bez kategorii 3 kwietnia, 2024

Po co i dlaczego powinien?

W poniższym artykule przeczytasz, dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata, jeśli zostałeś wezwany na przesłuchanie jako świadek w sprawie karnej.

Czy świadek w sprawie karnej może korzystać z pomocy adwokata?

Oczywiście! Świadek w sprawie karnej ma prawo iść na przesłuchanie ze swoim adwokatem. Chociaż adwokat często jest kojarzony wyłącznie z obroną podejrzanych lub oskarżonych, to faktycznie świadek również może korzystać z jego pomocy. Prawo to wynika z art. 87 § 2 Kodeksu postępowania karnego.

Po co świadkowi adwokat? Przecież świadek to nie oskarżony…

Adwokat jako pełnomocnik świadka w procesie karnym może pełnić wiele istotnych funkcji, pomagając świadkowi w różnych etapach postępowania. Oto kilka rzeczy, które adwokat może zrobić jako pełnomocnik świadka w procesie karnym:

Konsultacja prawna przed przesłuchaniem. Adwokat może udzielić świadkowi szczegółowych informacji na temat przebiegu przesłuchania, praw świadka oraz obowiązków, jakie ma wobec prokuratora czy sądu. Może również przygotować świadka do odpowiedzi na potencjalne pytania oraz omówić z nim strategię postępowania.

Ochrona praw świadka. Adwokat ma obowiązek dbać o interesy świadka i zapewnić, by jego prawa były należycie respektowane w trakcie sprawy karnej. Może interweniować w przypadku naruszenia tych praw i podejmować odpowiednie kroki prawne w obronie swojego klienta.

Udział w trakcie przesłuchania. Adwokat może być obecny podczas przesłuchania świadka zapewniając, aby świadek był traktowany zgodnie z prawem przez strony postępowania i sąd. Jeśli adwokat uzna, że pytania stawiane świadkowi są sugestywne, niejasne lub niezgodne z prawem, może zwrócić uwagę sądu na ewentualne nieprawidłowości.

Zapewnienie prawidłowego protokołowania zeznań. Adwokat będzie dbał o to, aby zeznania świadka zostały prawidłowo zaprotokołowane. Ważne jest, aby treść zeznań była zapisana w sposób wierny temu, co świadek faktycznie powiedział, aby uniknąć manipulacji z treścią zeznań w przyszłości. Ma to szczególne znacznie, gdy świadek jest przesłuchiwany w toku postępowania przygotowawczego a następnie przed sądem – wtedy bowiem może okazać się, że treść zaprotokołowanych zeznań odbiega od zeznań składanych przed sądem.

Dzięki obecności adwokata podczas przesłuchania świadek może czuć się bardziej pewnie i komfortowo, mając świadomość, że adwokat od spraw karnych (karnista) czuwa nad prawidłowym przebiegiem postępowania oraz ochroną jego praw.

Świadek a osoba podejrzana

Chociaż może to być zaskakujące zdarza się, iż organy ścigania czasem przesłuchują osoby, wobec których istnieje już podejrzenie popełnienia przestępstwa, ale jeszcze nie postawiono im oficjalnych zarzutów. Takie osoby nazywane są „osobami podejrzanymi”. Pomimo braku formalnego oskarżenia, mają one prawo do obrony, w tym do korzystania z pomocy adwokata podczas przesłuchania.

Warto podkreślić, że adwokat jako pełnomocnik osoby podejrzanej będzie dbał nie tylko o to, aby przebieg przesłuchania był zgodny z prawem, ale także o interesy swojego klienta. Będzie monitorować działania organów ścigania i interweniować w przypadku naruszenia praw podejrzanego. Ponadto, adwokat może udzielić porady prawnej przed przesłuchaniem oraz pomóc podejrzanemu w formułowaniu odpowiedzi na pytania.

W ten sposób, osoba podejrzana ma możliwość skorzystania z profesjonalnego wsparcia prawnego i zapewnienia sobie jak najlepszych warunków w trakcie przesłuchania, pomimo braku oficjalnego postawienia zarzutów przestępstwa. Działania adwokata mogą znacząco wpłynąć na przebieg procesu karnego oraz zapewnić ochronę praw podejrzanego w trudnym dla niego czasie, jakim jest sprawa karna.

Prawa świadka a prawa podejrzanego i oskarżonego

Warto zaznaczyć, że prawa i obowiązki świadka różnią się od praw i obowiązków podejrzanego lub oskarżonego. Dlatego właśnie istotne jest, abyś był świadomy tych różnic i wiedział, jak się zachować podczas przesłuchania. Na przykład, jako świadek nie masz obowiązku składania wyjaśnień bez podawania przyczyny, jednak istnieje wymóg mówienia prawdy. Ponadto, składanie fałszywych zeznań może pociągnąć za sobą konsekwencje prawne.

Pamiętajmy, że świadek ma obowiązek mówienia prawdy podczas przesłuchania. Składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialnością karną zgodnie z art. 233 § 1 Kodeksu Karnego. Jednakże, zgodnie z art. 183 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego, świadek ma również prawo uchylić się od udzielenia odpowiedzi na pytanie, jeśli odpowiedź mogłaby narazić go lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Teraz świadek – za chwilę podejrzany

Kwestia składania zeznań przez świadka w procesie karnym może być bardzo złożona, szczególnie gdy istnieje ryzyko, że świadek może w przyszłości stać się podejrzanym. W takich sytuacjach dochodzi do konfliktu pomiędzy prawem świadka do obrony a obowiązkiem zeznawania prawdy.

Właśnie dlatego pomoc adwokata przy przesłuchaniu świadka w sprawie karnej jest szczególnie istotna. Karnista może nie tylko udzielić fachowej porady prawnej, ale także zapewnić wsparcie i ochronę praw świadka w trudnej sytuacji. Dzięki obecności adwokata, świadek może czuć się pewniej i mieć większą pewność, że jego interesy są należycie reprezentowane.

Adwokat będzie monitorował przebieg przesłuchania, interweniując w przypadku naruszenia praw świadka oraz pomagając w formułowaniu odpowiedzi na pytania. Ponadto, adwokat może udzielić porady dotyczącej dalszych działań w przypadku, gdy świadek zostanie potem postawiony w roli podejrzanego.
Dlatego też, w sytuacjach, gdy istnieje ryzyko „przekształcenia” świadka w podejrzanego, korzystanie z pomocy adwokata jest zalecane, aby zapewnić najlepszą ochronę praw i jak najbardziej odpowiednie wsparcie w trakcie procesu karnego.

Znajomość swoich praw i ich realizacja w sprawie karnej

Ważne jest zatem, aby świadek był świadomy swoich praw i obowiązków oraz aby w trakcie przesłuchania działał zgodnie z nimi. W przypadku wątpliwości lub obaw, warto skorzystać z pomocy adwokata, który może udzielić fachowej porady i wsparcia w trakcie tego procesu.
Dlatego też, korzystając z pomocy adwokata, możesz skutecznie przygotować się do przesłuchania, zrozumieć swoje prawa oraz uniknąć potencjalnych pułapek, które mogą pojawić się w trakcie tego procesu. Profesjonalne wsparcie adwokata może znacząco zwiększyć poczucie pewności oraz zapewnić ochronę praw świadka w trudnym czasie.

Pamiętaj, że adwokat służy Ci pomocą a wszystko co mu powiesz objęte jest tajemnicą adwokacką. Przygotowanie się w ten sposób pomoże Ci lepiej zrozumieć sytuację w jakiej się znajdujesz oraz zapewnić ochronę Twoich praw. Dlatego zachęcamy do współpracy z naszą Kancelarią, która świadczy Klientom niezbędną pomoc prawną, angażując się w sprawy karne nie tylko w Radomiu.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu – Kancelaria Adwokacka Arasim (Radom).